Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:318 av Arin Karapet (M) 12 juni 2020 Åtgärder för ökat återvändande
Debatt om förslag 2019/20:SfU25 1 april 2020 Nya direktiv till utredningen om arbetskraftsinvandring
Debatt om förslag 2019/20:SfU16 1 april 2020 Medborgarskap
Interpellationsdebatt 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) 11 februari 2020 Restriktiva åtgärder mot Iran

Amnesti

Interpellation 2019/20:236 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:236 Amnesti av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna anser att gymnasielagen urholkar Sveriges migrationssystem, med den här lagen är ett nej inte längre ett nej. De som har fått avslag men inte lämnat landet fick en andra chans, medan de som självmant

Inlämnad: 2019-12-17 Svarsdatum: 2020-02-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:236 av Arin Karapet (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Amnesti

Återvändande

Interpellation 2019/20:235 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:235 Återvändande av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I sitt remissyttrande över gymnasielagen skrev Migrationsverket att lagförslaget kan leda till ett sämre resultat av uppdraget att arbeta för ett självmant återvändande då motivationen att återvända kan påverkas

Inlämnad: 2019-12-17 Svarsdatum: 2020-02-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:235 av Arin Karapet (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återvändande

Det ökande antalet sprängdåd i Sverige

Interpellation 2019/20:16 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:16 Det ökande antalet sprängdåd i Sverige av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Klockan 02.04 natten till den 22 september exploderade en sprängladdning utanför ett bostadshus i Rannebergen. Ett cykelhus förstördes, en vattenledning sprang läck, splitter och

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:16 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det ökande antalet sprängdåd i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se