Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:318 av Arin Karapet (M) 12 juni 2020 Åtgärder för ökat återvändande
Debatt om förslag 2019/20:SfU25 1 april 2020 Nya direktiv till utredningen om arbetskraftsinvandring
Debatt om förslag 2019/20:SfU16 1 april 2020 Medborgarskap
Interpellationsdebatt 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) 11 februari 2020 Restriktiva åtgärder mot Iran

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:JuU25 2019/20:JuU26 2019/20:SfU17 2019/20:SfU20 2019/20:SfU3 2019/20:SfU4 2019/20:SoU11 2019/20:SoU9
Riksdagsbeslut (39 yrkanden): 39 avslag

Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:3368 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 136 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2019/20:3324 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3324 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:SfU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3324 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3324 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2019/20:3301 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3301 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna föreslår besparingar till följd av minskat antal asylsökande, minskat antal anhörigärenden och minskat antal anhöriga till Sverige. Detta i sin tur beroende på den av Moderaterna förda politiken


Utskottsberedning: 2019/20:SfU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3301 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2019/20:3301 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se