Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SfU16 1 april 2020 Medborgarskap
Interpellationsdebatt 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) 11 februari 2020 Restriktiva åtgärder mot Iran
Interpellationsdebatt 2019/20:274 av Arin Karapet (M) 11 februari 2020 Insyn i Irans haverikommission
Interpellationsdebatt 2019/20:236 av Arin Karapet (M) 6 februari 2020 Amnesti

En målstyrd och långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2020/21:3524 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3524 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M En målstyrd och långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en målstyrd, stram och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SfU 2020/21:JuU23 2020/21:SfU3

Motion 2020/21:3524 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:3524 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 144 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2020/21:3523 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3523 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2020/21:SfU3

Motion 2020/21:3523 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3523 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2020/21:3522 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3522 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:SfU2

Motion 2020/21:3522 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3522 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se