Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:418 av Arin Karapet (M) 2 mars 2021 Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19
Interpellationsdebatt 2020/21:267 av Arin Karapet (M) 22 januari 2021 Oberoende internationell utredning om krigsbrott i Nagorno-Karabach
Interpellationsdebatt 2020/21:210 av Arin Karapet (M) 18 december 2020 Förändrade regler vid arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2020/21:37 av Arin Karapet (M) 16 oktober 2020 Striderna i Nagorno-Karabach

med anledning av prop. 2020/21:159 Vissa identitetsfrågor inom utlänningsrätten

Motion 2020/21:3955 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3955 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:159 Vissa identitetsfrågor inom utlänningsrätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma med konkreta förslag som ger berörda myndighetsföreträdare


Utskottsberedning: 2020/21:SfU24

Motion 2020/21:3955 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3955 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Handläggning och utbetalning av permitteringsersättningar

Interpellation 2020/21:611 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:611 Handläggning och utbetalning av permitteringsersättningar av Arin Karapet M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Coronapandemin är nu inne på sitt andra år, och stora delar av besöksnäringen är under hård ekonomisk press, både på grund av pandemin i sig och på grund av de smittskyddsrestriktioner

Inlämnad: 2021-03-29 Svarsdatum: 2021-04-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:611 av Arin Karapet (M) (pdf, 79 kB)

Svensk lag och Encrochat

Interpellation 2020/21:610 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:610 Svensk lag och Encrochat av Arin Karapet M till Statsrådet Mikael Damberg S Den organiserade brottslighetens framfart genom vårt land har fört med sig utbredd otrygghet, sprängningar mot flerfamiljshus, mord på offentliga platser och ett stort mänskligt lidande. Situationen är så pass alvarlig

Inlämnad: 2021-03-29 Svarsdatum: 2021-04-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:610 av Arin Karapet (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se