Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:274 av Arin Karapet (M) 11 februari 2020 Insyn i Irans haverikommission
Interpellationsdebatt 2019/20:236 av Arin Karapet (M) 6 februari 2020 Amnesti
Interpellationsdebatt 2019/20:235 av Arin Karapet (M) 6 februari 2020 Återvändande
Interpellationsdebatt 2019/20:16 av David Josefsson (M) 5 november 2019 Det ökande antalet sprängdåd i Sverige

Oberoende internationell utredning om krigsbrott i Nagorno-Karabach

Interpellation 2020/21:267 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:267 Oberoende internationell utredning om krigsbrott i Nagorno-Karabach av Arin Karapet M till Utrikesminister Ann Linde S Den 9 november undertecknades, efter 45 dagars strider, ett trepartsavtal om eldupphör i konflikten mellan Azerbajdzjan och Armenien i Artsach Nagorno-KarabachAvtalet togs fram

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2020/21:267 av Arin Karapet (M) (pdf, 91 kB)

Förändrade regler vid arbetskraftsinvandring

Interpellation 2020/21:210 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:210 Förändrade regler vid arbetskraftsinvandring av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson intervjuades nyligen i Sydsvenskan. En del av intervjun handlade om arbetskraftsinvandring och regelverket för arbetskraftsinvandring.

Inlämnad: 2020-12-03 Svarsdatum: 2020-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:210 av Arin Karapet (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förändrade regler vid arbetskraftsinvandring

med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning

Motion 2020/21:3762 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3762 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska ta ett helhetsgrepp för att underlätta


Utskottsberedning: 2020/21:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:3762 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3762 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se