Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:188 av Arin Karapet (M) 14 januari 2022 Förändrade betygskrav i svenska
Interpellationsdebatt 2021/22:222 av Arin Karapet (M) 14 januari 2022 Regelverk för arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2021/22:145 av Arin Karapet (M) 13 januari 2022 Gränspolisens tekniska utrustning
Interpellationsdebatt 2021/22:174 av Arin Karapet (M) 16 december 2021 Armeniska krigsfångar

Dokument:

Språkförskola

Interpellation 2020/21:758 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:758 Språkförskola av Arin Karapet M till Utbildningsminister Anna Ekström S Språk och utbildning går hand i hand och är nycklarna till en lyckad integration. I dag får inte alla barn möjligheten att lära sig det svenska språket fullt ut och går därför miste om sin utbildning och möjligheterna till

Inlämnad: 2021-05-21 Svarsdatum: 2021-06-07 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2020/21:758 av Arin Karapet (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Språkförskola

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det första uppehållstillstånd som beviljas en alternativt skyddsbehövande ska gälla i tolv


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 16 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 131 kB)

med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp - åtgärder för en begriplig sjukförsäkring

Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp åtgärder för en begriplig sjukförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp åtgärder för en begriplig sjukförsäkring. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.