Aron Emilsson (SD)

Aron Emilsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 301
Titel Fil.kand.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2022-10-31
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-17. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Filmfotografen Robert Emilsson och instrumentalläraren Elinor Emilsson, f. Gustavsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lerum, slutår 09. Statsvetenskapens grunder, Göteborgs universitet 09. Fil. kand., kulturarvsstudier, Göteborgs universitet 13.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 05-12. Kyrkvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 09-14. Kyrkoskrivare/administrativ assistent, Starrkärr-Kilanda församling 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lerum 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant partistyrelsen, Sverigedemokraterna 15-17 och ledamot 17-. Ledamot, partistyrelsens verkställande utskott 15-. Ledamot, Kyrkomötet 13-, vice gruppledare 13-17 och gruppledare 17-. Ledamot Göteborgs stiftsfullmäktige 13-17. Kyrkvärd, Starrkärr-Kilanda församling 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Lerum 11-14 och ordförande 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nätjättarnas monopol

Interpellation 2020/21:281 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2020/21:281 Nätjättarnas monopol av Mikael Strandman SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De senaste månaderna har en rad journalister, mediekanaler och politiker blivit avstängda från de stora medieplattformarna utan någon egentlig förklaring. Det är ingen hemlighet att detta oftast drabbar

Inlämnad: 2020-12-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:281 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nätjättarnas monopol

Yttrandefriheten och informationsinfrastrukturen

Interpellation 2020/21:228 av Aron Emilsson (SD)

Interpellation 2020/21:228 Yttrandefriheten och informationsinfrastrukturen av Aron Emilsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Yttrandefriheten är grunden för det demokratiska samhället och det demokratiska samtalet. Tätt sammanlänkad med möjligheten att sprida åsikter och information möjliggörs det

Inlämnad: 2020-12-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:228 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Yttrandefriheten och informationsinfrastrukturen

Identitetspolitik och diskriminering

Interpellation 2020/21:139 av Aron Emilsson (SD)

Interpellation 2020/21:139 Identitetspolitik och diskriminering av Aron Emilsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP SR-upproret mot rasism öppnade upp en ny debatt om identitetspolitiken. Ett antal aktivister på Sveriges Radio vill att rekryteringen i högre grad ska ta hänsyn till etnicitet och hudfärg.

Inlämnad: 2020-11-10 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:139 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Identitetspolitik och diskriminering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.