Aron Emilsson (SD)

Aron Emilsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 301
Titel Fil.kand.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-10-30
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-17. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Filmfotografen Robert Emilsson och instrumentalläraren Elinor Emilsson, f. Gustavsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lerum, slutår 09. Statsvetenskapens grunder, Göteborgs universitet 09. Fil. kand., kulturarvsstudier, Göteborgs universitet 13.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 05-12. Kyrkvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 09-14. Kyrkoskrivare/administrativ assistent, Starrkärr-Kilanda församling 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lerum 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant partistyrelsen, Sverigedemokraterna 15-17 och ledamot 17-. Ledamot, partistyrelsens verkställande utskott 15-. Ledamot, Kyrkomötet 13-, vice gruppledare 13-17 och gruppledare 17-. Ledamot Göteborgs stiftsfullmäktige 13-17. Kyrkvärd, Starrkärr-Kilanda församling 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Lerum 11-14 och ordförande 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

med anledning av prop. 2017/18:220 En omreglerad spelmarknad

Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:220 En omreglerad spelmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att redan nu besluta att en utvärdering av licenssystemet ska genomföras fem år efter införandet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KrU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden - en strategi för de statliga insatserna

Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden en strategi för de statliga insatserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till nationella mål för statliga insatser. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se