Aron Emilsson (SD)

Aron Emilsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 301
Titel Fil.kand.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-10-30
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-17. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Filmfotografen Robert Emilsson och instrumentalläraren Elinor Emilsson, f. Gustavsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lerum, slutår 09. Statsvetenskapens grunder, Göteborgs universitet 09. Fil. kand., kulturarvsstudier, Göteborgs universitet 13.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 05-12. Kyrkvaktmästare, Starrkärr-Kilanda församling 09-14. Kyrkoskrivare/administrativ assistent, Starrkärr-Kilanda församling 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lerum 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant partistyrelsen, Sverigedemokraterna 15-17 och ledamot 17-. Ledamot, partistyrelsens verkställande utskott 15-. Ledamot, Kyrkomötet 13-, vice gruppledare 13-17 och gruppledare 17-. Ledamot Göteborgs stiftsfullmäktige 13-17. Kyrkvärd, Starrkärr-Kilanda församling 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Lerum 11-14 och ordförande 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU12 14 maj 2019 Allmänna kulturfrågor
Debatt om förslag 2018/19:KrU13 27 mars 2019 Frågor om konstarterna och film
Debatt om förslag 2018/19:KrU7 13 mars 2019 Kulturarvsfrågor
Frågestund 28 februari 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag

Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om innehållskrav för streamingtjänster och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Länsmuseerna under coronakrisen

Skriftlig fråga 2019/20:1457 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2019/20:1457 Länsmuseerna under coronakrisen av Aron Emilsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Många länsmuseer larmade redan före coronakrisen om en besvärlig ekonomisk situation. Länsmuseernas samarbetsråd uttalade i januari i år att den ekonomiska situationen var orimlig och att länsmuseernas

Inlämnad: 2020-05-29 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1457 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 85 kB)

Nordisk samordning under coronakrisen

Skriftlig fråga 2019/20:1448 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2019/20:1448 Nordisk samordning under coronakrisen av Aron Emilsson SD till Statsrådet Anna Hallberg S Norden befinner sig i ett allvarligt läge givet coronapandemin och det är uppenbart att Sverige valt en väg som i många avseenden kraftigt avviker från våra nordiska grannländers strategier. Nordiska rådets presidium

Inlämnad: 2020-05-27 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1448 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se