Aron Modig (KD)

Aron Modig (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-15 och socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant civilutskottet 14-16, näringsutskottet 14-, EU-nämnden 14- och finansutskottet 15-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Myhr och förskolläraren Birgitta Modig.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 04. Utbytesstudier, National University of Singapore 07. Ek. mag. i företagsekonomi, Göteborgs universitet 10. Ek. mag. i nationalekonomi, Göteborgs universitet 10.
  • Anställningar

    Börsreporter, Nyhetsbyrån SIX, Göteborg 09-10. Management Trainee CFO, Klarna, Stockholm 10. Head of Business Analysis, Klarna, Stockholm 10-11. Team Leader M&A, Corporate Development, Klarna, Stockholm 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens parlamentariska råd, 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 11-13 och 15-. Andre vice förbundsordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 9-11 och förbundsordförande 11-13. Ordförande, HHGS Handels Capital Management AB, Göteborg 11-13. Styrelseledamot, Ungdomens nordiska råd 11-12. Ledamot, förbundsstyrelsen, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 08-09. Förbundsordförande, Kristdemokratiska studentförbundet 08-10.
  • Litteratur

    Ansvarstagande och gemenskap - idéer för en starkare kristdemokrati (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bensinskatten

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2014/15:764 Bensinskatten av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Före valet 2014 konstaterade finansministern, då Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson, att det är dyrt att köra bil i Sverige. Ett citat av Magdalena Andersson i DN från den 3 oktober 2013 lyder:

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

Höjda skatter på bensin och diesel

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:743 Höjda skatter på bensin och diesel av Aron Modig KD till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet förra året var Socialdemokraterna tydliga med att man inte avsåg att höja skatten på bensin exempelvis i Ekonomidebatten i SVT den 17 augustiEfter valet svängde emellertid partiet och driver

Inlämnad: 2015-07-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjda skatter på bensin och diesel

Regeringens metoder för att nå arbetslöshetsmålet

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:661 Regeringens metoder för att nå arbetslöshetsmålet av Aron Modig KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I samband med S-kongressen i april 2013 lanserade nuvarande statsminister Stefan Löfven Socialdemokraternas arbetslöshetsmål. Han förklarade att detta skulle hjälpa partiet att hålla

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:661 av Aron Modig (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se