Aron Modig (KD)

Aron Modig (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-15 och socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant civilutskottet 14-16, näringsutskottet 14-, EU-nämnden 14- och finansutskottet 15-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Myhr och förskolläraren Birgitta Modig.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 04. Utbytesstudier, National University of Singapore 07. Ek. mag. i företagsekonomi, Göteborgs universitet 10. Ek. mag. i nationalekonomi, Göteborgs universitet 10.
  • Anställningar

    Börsreporter, Nyhetsbyrån SIX, Göteborg 09-10. Management Trainee CFO, Klarna, Stockholm 10. Head of Business Analysis, Klarna, Stockholm 10-11. Team Leader M&A, Corporate Development, Klarna, Stockholm 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens parlamentariska råd, 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 11-13 och 15-. Andre vice förbundsordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 9-11 och förbundsordförande 11-13. Ordförande, HHGS Handels Capital Management AB, Göteborg 11-13. Styrelseledamot, Ungdomens nordiska råd 11-12. Ledamot, förbundsstyrelsen, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 08-09. Förbundsordförande, Kristdemokratiska studentförbundet 08-10.
  • Litteratur

    Ansvarstagande och gemenskap - idéer för en starkare kristdemokrati (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hinder för återvändandearbetet

Skriftlig fråga 2017/18:301 av Aron Modig (KD)

Fråga 2017/18:301 Hinder för återvändandearbetet av Aron Modig KD till Statsrådet Heléne Fritzon S Att vi har ett ordnat återvändande och att det är en tydlig skillnad mellan ett ja och ett nej i asylprocessen är viktigt för att legitimiteten i och förtroendet för asylrätten och vår reglerade migrationspolitik ska upprätthållas.

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:301 av Aron Modig (KD) (pdf, 78 kB)

Behovet av förstärkta insatser för ett ökat självmant återvändande

Skriftlig fråga 2017/18:259 av Aron Modig (KD)

Fråga 2017/18:259 Behovet av förstärkta insatser för ett ökat självmant återvändande av Aron Modig KD till Statsrådet Heléne Fritzon S En viktig grund för Sveriges migrationspolitik är asylrätten. Utländska medborgare som anser sig behöva skydd från krig eller förföljelse, och som befinner sig i Sverige, har rätt att

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:259 av Aron Modig (KD) (pdf, 105 kB)

Fler platser för östkyrkliga studier

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD)

Fråga 2016/17:1404 Fler platser för östkyrkliga studier av Aron Modig KD till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Teologiska högskolan och Sankt Ignatios utbildningsinstitut i Södertälje har nyligen inlett ett samarbete för att erbjuda en kvalificerad akademisk utbildning i Sverige för östkyrkliga invandrare, genom

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se