Åsa Coenraads (M)

Åsa Coenraads (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 104
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866127
E-post asa.coenraads[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-02-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-02-01
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2017-03-22 –
    • Suppleant 2015-03-25 – 2017-03-22
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-19, EU-nämnden 18-19 och trafikutskottet 19-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, socialutskottet 19 och näringsutskottet 19-. Ledamot ledamotsrådet 17-. Suppleant OSSE-delegationen 14-, ledamotsrådet 15-17.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Livsmedelsverkets insynsråd. Ledamot av den parlamentariska landsbygdskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Västmanland.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Säkerhetsläget på Arlanda

Skriftlig fråga 2021/22:1097 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2021/22:1097 Säkerhetsläget på Arlanda av Åsa Coenraads M till Statsrådet Anders Ygeman S Aftonbladet rapporterar den 15 februari att ett bolag kopplat till kinesisk militär och det styrande partiet i landet har vunnit en upphandling hos Swedavia för att sköta säkerhetskontrollen för terminal 5 på Arlanda. Vi befinner

Inlämnad: 2022-02-15 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1097 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 86 kB)

Stöd till regionala flygplatser

Skriftlig fråga 2021/22:1048 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2021/22:1048 Stöd till regionala flygplatser av Åsa Coenraads M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har till slut skjutit till extra pengar som driftsstöd till 23 av 33 regionala flygplatser som drabbats hårt under coronapandemin men ändå upprätthållit sin verksamhet. En verksamhet som räddat liv

Inlämnad: 2022-02-08 Svarsdatum: 2022-02-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1048 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 88 kB)

Åtgärder mot fågelinfluensa

Skriftlig fråga 2021/22:1038 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2021/22:1038 Åtgärder mot fågelinfluensa av Åsa Coenraads M till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Landsbygdsministern bjöd in Jordbruksverket, Statens veterinärmedicinska anstalt SVASvensk Fågel och Svenska Ägg till ett digitalt möte den 4 januari för att undersöka ytterligare möjligheter att stärka det förebyggande

Inlämnad: 2022-02-08 Svarsdatum: 2022-02-16 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1038 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.