Åsa Coenraads (M)

Åsa Coenraads (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 104
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866127
E-post asa.coenraads[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-02-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-02-01
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2017-03-22 –
    • Suppleant 2015-03-25 – 2017-03-22
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-19, EU-nämnden 18-19 och trafikutskottet 19-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, socialutskottet 19 och näringsutskottet 19-. Ledamot ledamotsrådet 17-. Suppleant OSSE-delegationen 14-, ledamotsrådet 15-17.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Livsmedelsverkets insynsråd. Ledamot av den parlamentariska landsbygdskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Västmanland.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Äldre adoptivföräldrar

Motion 2012/13:So437 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So437 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Äldre adoptivföräldrar M1603 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten till adoption utan maxgräns på ålder för föräldrar. Motivering I dagens Sverige bestämmer man sig


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So437 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 57 kB) Motion 2012/13:So437 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 138 kB)

Dieselskatten

Motion 2012/13:Sk429 av Åsa Coenraads och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk429 av Åsa Coenraads och Finn Bengtsson M Dieselskatten M1580 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om dieselskatten för arbetsmaskiner i jord- och skogsbruket samt trädgårdsnäringens energibeskattning. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk429 av Åsa Coenraads och Finn Bengtsson (M) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:Sk429 av Åsa Coenraads och Finn Bengtsson (M) (pdf, 128 kB)

Enklare kassahantering i särskilda fall

Motion 2012/13:Sk347 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk347 av Finn Bengtsson m.fl. M Enklare kassahantering i särskilda fall M1660 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av eventuella negativa effekter på näringsverksamhet inom kontanthandeln som konsekvens


Utskottsberedning: 2012/13:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Sk347 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 60 kB) Motion 2012/13:Sk347 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.