Åsa Coenraads (M)

Åsa Coenraads (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 104
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866127
E-post asa.coenraads[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-02-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-02-01
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2017-03-22 –
    • Suppleant 2015-03-25 – 2017-03-22
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-19, EU-nämnden 18-19 och trafikutskottet 19-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, socialutskottet 19 och näringsutskottet 19-. Ledamot ledamotsrådet 17-. Suppleant OSSE-delegationen 14-, ledamotsrådet 15-17.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Livsmedelsverkets insynsråd. Ledamot av den parlamentariska landsbygdskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Västmanland.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall

Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge ökade befogenheter att klampa fordon tills böterna är betalade eller felet på fordonet åtgärdats


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:190 Åtgärder mot fusk vid förarprov och mot illegal utbildningsverksamhet på transportområdet

Motion 2021/22:4528 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4528 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:190 Åtgärder mot fusk vid förarprov och mot illegal utbildningsverksamhet på transportområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillståndsprövning för dubbelkommandon i privatbilar


Utskottsberedning: 2021/22:TU19

Motion 2021/22:4528 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2021/22:4528 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Den nya ordningen i skogen och dess påverkan på klimatarbetet

Skriftlig fråga 2021/22:1098 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2021/22:1098 Den nya ordningen i skogen och dess påverkan på klimatarbetet av Åsa Coenraads M till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Skogsstyrelsen har nyligen lämnat förslag om att varje fågel ska inventeras och skyddas från störningar av svenskt skogsbruk. Skogsstyrelsen benämner detta som en ny ordning

Inlämnad: 2022-02-15 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1098 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.