Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 236
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160815-170401, 171009-180304 och 180320-180321). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18 och EU-nämnden 18. Extra suppleant utrikesutskottet 16-17, utbildningsutskottet 16-17 och näringsutskottet 17-18.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.
  • Utbildning

    Grundskollärarexamen åk 4-9 So, Uppsala universitet 98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska kommunutredningen 17-. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västmanland 19-. Ledamot, insynsrådet, Patent- och registreringsverket. Ledamot, insynsrådet, Sveriges geologiska undersökning.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norberg 11-. Ordförande, kommunstyrelsen, Norberg 11-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:SfU1 2022/23:SfU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 2 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 107 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta det påbörjade arbetet med

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: 2022/23:AU1 2022/23:AU6 2022/23:SfU15 2022/23:SfU17 2022/23:SfU4
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 3 avslag, 10 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:SfU14 2022/23:SfU16 2022/23:SfU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 3 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.