Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 236
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160815-170401, 171009-180304 och 180320-180321). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18 och EU-nämnden 18. Extra suppleant utrikesutskottet 16-17, utbildningsutskottet 16-17 och näringsutskottet 17-18.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.
  • Utbildning

    Grundskollärarexamen åk 4-9 So, Uppsala universitet 98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska kommunutredningen 17-. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västmanland 19-. Ledamot, insynsrådet, Patent- och registreringsverket. Ledamot, insynsrådet, Sveriges geologiska undersökning.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norberg 11-. Ordförande, kommunstyrelsen, Norberg 11-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yrkets roll för sjukskrivning och återgång i arbete

Skriftlig fråga 2022/23:237 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2022/23:237 Yrkets roll för sjukskrivning och återgång i arbete av Åsa Eriksson S till Statsrådet Anna Tenje M För att minska sjukfallen och hjälpa personer tillbaka till arbetsförmåga är det viktigt att veta vilken typ av stöd och rehabilitering sjukskrivna får. Facken signalerar att det skiljer sig åt mellan olika

Inlämnad: 2023-01-17 Svarsdatum: 2023-01-25 Besvarare: Statsrådet Anna Tenje (M)

Skriftlig fråga 2022/23:237 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 86 kB)

Absoluta tidsgränser i sjukförsäkringen

Interpellation 2022/23:67 av Åsa Eriksson (S)

Interpellation 2022/23:67 Absoluta tidsgränser i sjukförsäkringen av Åsa Eriksson S till Statsrådet Anna Tenje M Inspektionen för socialförsäkringen har i sin rapport Avskaffandet av den bortre tidsgränsen visat att 80 procent av dem som utförsäkrades från sjukförsäkringen när den tidigare alliansregeringen hade infört

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Statsrådet Anna Tenje (M)

Interpellation 2022/23:67 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Absoluta tidsgränser i sjukförsäkringen

Försäkringskassans resurser

Interpellation 2022/23:66 av Åsa Eriksson (S)

Interpellation 2022/23:66 Försäkringskassans resurser av Åsa Eriksson S till Statsrådet Anna Tenje M Försäkringskassans främsta uppdrag är att administrera den oerhört viktiga socialförsäkringen. Den omfattar i stort sett alla som bor eller arbetar i Sverige. Försäkringen är en viktig del av de offentliga trygghetssystemen

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Statsrådet Anna Tenje (M)

Interpellation 2022/23:66 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försäkringskassans resurser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.