Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 134
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160815-170401, 171009-180304 och 180320-180321). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18 och EU-nämnden 18. Extra suppleant utrikesutskottet 16-17, utbildningsutskottet 16-17 och näringsutskottet 17-18.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.
  • Utbildning

    Grundskollärarexamen åk 4-9 So, Uppsala universitet 98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska kommunutredningen 17-. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västmanland 19-. Ledamot, insynsrådet, Patent- och registreringsverket. Ledamot, insynsrådet, Sveriges geologiska undersökning.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norberg 11-. Ordförande, kommunstyrelsen, Norberg 11-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för att bryta skolsegregationen

Motion 2021/22:4025 av Olle Thorell och Åsa Eriksson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:4025 av Olle Thorell och Åsa Eriksson båda S Åtgärder för att bryta skolsegregationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga åtgärder för att bryta skolsegregationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Cirka 850 olika


Utskottsberedning: 2021/22:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4025 av Olle Thorell och Åsa Eriksson (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4025 av Olle Thorell och Åsa Eriksson (båda S) (pdf, 75 kB)

Utveckling av samordningsförbunden

Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. S Utveckling av samordningsförbunden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över samverkan mellan huvudmännen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många gånger är samverkan ett hinder för att ge människor


Utskottsberedning: 2021/22:SfU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3868 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Det offentliga rummet

Motion 2021/22:2159 av Åsa Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:2159 av Åsa Eriksson m.fl. S Det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att följa upp regelverket om kamerabevakning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU22 2021/22:JuU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:2159 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:2159 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.