Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 134
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160815-170401, 171009-180304 och 180320-180321). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18 och EU-nämnden 18. Extra suppleant utrikesutskottet 16-17, utbildningsutskottet 16-17 och näringsutskottet 17-18.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.
  • Utbildning

    Grundskollärarexamen åk 4-9 So, Uppsala universitet 98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska kommunutredningen 17-. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västmanland 19-. Ledamot, insynsrådet, Patent- och registreringsverket. Ledamot, insynsrådet, Sveriges geologiska undersökning.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norberg 11-. Ordförande, kommunstyrelsen, Norberg 11-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Digitaliseringspolitik – styrning och ledning

Motion 2020/21:1888 av Joakim Järrebring m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1888 av Joakim Järrebring m.fl. S Digitaliseringspolitik styrning och ledning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur Digitaliseringsrådets uppdrag bäst hanteras efter rådets upphörande och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1888 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1888 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ny Hjulstabro

Motion 2020/21:1664 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1664 av Pia Nilsson m.fl. S Ny Hjulstabro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplanen studera förutsättningarna för att så snart som möjligt påbörja byggnationen av en ny Hjulstabro på väg 55 och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:1664 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1664 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Motorvägsstandard E18 Köping–Västjädra

Motion 2020/21:1663 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1663 av Pia Nilsson m.fl. S Motorvägsstandard E18 KöpingVästjädra Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplanen studera förutsättningarna för att skyndsamt påbörja utbyggnaden av E18 KöpingVästjädra till motorvägsstandard


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:1663 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1663 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se