Åsa Karlsson (S)

Åsa Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 205
Titel Lärare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post asa.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Henry Burman och hemvårdarinnan Ingrid Burman, f. Söderström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Barn och ungdom, Balderskolan, Skellefteå, slutår 91. Lärarexamen, Mittuniversitetet 07.
  • Anställningar

    Barnskötare, Skellefteå kommun. Lärare, Bobysands miljöskola. Lärare, Skellefteå kommun.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Skellefteå kommun 11-14 och vice ordförande 15-18. Ersättare, konsument- och överförmyndarnämnden, Skellefteå kommun 11-14. Styrelseledamot, Industrifastighetsbolaget Polaris 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Huvudman, Sparbanksstiftelsen Norrland 12-. Ledamot, valberedningen, Sparbanksstiftelsen Norrland. Revisor, Sparbanksstiftelsen Norrland.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 20 februari 2020 Frågestund
Frågestund 23 januari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:KrU3 20 november 2019 Det kyrkliga kulturarvet
Debatt om förslag 2019/20:KrU4 14 november 2019 Säkerhetsarbetet i de statliga centralmuseernas samlingsförvaltning

Dokument:

Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. S Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge Boverket i uppdrag att ta fram en vägledning till kommunerna som säkerställer att idrottsanläggningar


Utskottsberedning: CU

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Nordiskt register inom hälso- och sjukvården

Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. S Nordiskt register inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett införande av ett nordiskt register över alla som har legitimation för yrken inom hälso- och sjukvården och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1802 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Gymnasieelevers rätt till information om arbetsmarknaden från parterna

Motion 2021/22:1660 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1660 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson båda S Gymnasieelevers rätt till information om arbetsmarknaden från parterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att alla gymnasieelever ska ha rätt till information om arbetsmarknaden


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:1660 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1660 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se