Åsa Lindestam (S)

Åsa Lindestam (S)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 1
Titel Rektor.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865187
E-post asa.lindestam[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Vice ordförande 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Ordförande 2016-04-28 – 2016-05-25
    • Vice ordförande 2016-04-12 – 2016-04-28
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Vice ordförande 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-05-19
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Suppleant 2008-04-01 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2007-10-04 – 2014-10-14
    • Suppleant 2004-04-01 – 2007-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-11-06 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Förste vice talman 18-. Ledamot försvarsutskottet 02-14 och vice ordförande 14-18 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 och 15, vice ordförande 15 och 16 och ordförande 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 03, 04, trafikutskottet 02-06 och utbildningsutskottet 12-14. Ledamot OSSE-delegationen 07-14, EU-nämnden 10, krigsdelegationen 14- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-18. Suppleant OSSE-delegationen 04-07, riksdagens valberedning 06-18, EU-nämnden 08-11 och utrikesnämnden 14-. Ordförande Parlament och kulturskapare (PAKS).
  • Föräldrar

    Reparatören Ragnar Lindestam och frisören Norma Lindestam, f. Frölander.
  • Utbildning

    Förskollärarlinjen, Högskolan i Gävle 77. Nationell rektorsutbildning, Uppsala 99. Studier i pedagogik m.m.
  • Anställningar

    Förskollärare 77. Föreståndare 83-93. Rektor 93-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2002 års vårdnadskommitté 02-05. Styrelseledamot, Kustbevakningen 03-06. Ledamot, Försvarsberedningen 10-19. Ledamot, MSB insynsråd. Ledamot, Försvarsmaktens insynsråd 14-18. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Gävleborgs län 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 94-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-02. Ledamot, fastighetsnämnden 88-91, byggnadsnämnden 92-93 och arbetsutskottet 95-99. Vice ordförande, socialnämnden 95-99. Styrelseledamot, Söderhamn Turism ekonomisk förening 98-02 och Söderhamns stadshus 00-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Söderhamns arbetarekommun, ordförande 02-09 och Socialdemokraterna i Gävleborgs län, vice ordförande 02-06, ersättare 06-10, ledamot 10-14. Ersättare, förbundsstyrelsen S-kvinnor 11-15 och ledamot 15-16. Studieorganisatör, S-kvinnor, Gävleborg 05-10, vice ordförande 05-. Studieorganisatör, S-kvinnor, Söderhamn 07-11. Styrelseledamot, Ung Företagsamhet Gävleborg 06-14. Ledamot, Gävle Högskolestyrelse 03-07. Ordförande, Riksförbundet Sveriges Lottakårer 10-. Ordförande, S-kvinnor i Gävleborg 12-16. Ersättare, Palmecentrets styrelse 12-15 och ledamot 15-16. Ordförande, Socialdemokraterna i Gävleborg 16-. Socialdemokraternas partistyrelse 17-.
  • Bostadsort

    Söderhamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. S Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör se över möjligheten att satsa en större andel av biståndet på


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ostkustbanan

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka möjligheten till en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Längs Norrlandskusten


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam


Utskottsberedning: MJU

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se