Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 –

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 januari 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:263 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) 15 januari 2021 Socialtjänst för alla barn
Interpellationsdebatt 2020/21:262 av Mikael Eskilandersson (SD) 15 januari 2021 En barnrätt för alla barn
Interpellationsdebatt 2020/21:232 av Sara Gille (SD) 15 januari 2021 Förebyggande av könsstympning och barnäktenskap

Tillkännagivande om kreditrestriktioner

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1756 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/00621 Finansdepartementet Finansmarknadsministern biträdande finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1756 av Jakob Forssmed KD Tillkännagivande om kreditrestriktioner Jakob Forssmed har frågat mig när översynen av kreditrestriktionerna kommer att göras och komma riksdagen till del. Frågan gäller

Svarsdatum: 2021-02-17 Frågeställare: Jakob Forssmed (KD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1756 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 85 kB)

Ökande skulder bland unga

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1688 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/00569 Finansdepartementet Civil ministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1688 av Angelica Lundberg SD Ökande skulder bland unga Angelica Lundberg har frågat statsrådet Åsa Lindhagen vilka åtgärder statsrådet avser att vidta riktat till unga personer mot bakgrund av det ökade antalet skuldärenden, ökningen

Svarsdatum: 2021-02-17 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1688 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 89 kB)

Lagstiftning för att kunna styra bankers tjänster efter regeringens politiska mål

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1659 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/00531 Finansdepartementet Finansmarknadsministern biträdande finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:1659 av Björn Söder SD Lagstiftning för att kunna styra bankers tjänster efter regeringens politiska mål Björn Söder har frågat mig om jag anser, som min företrädare i tidigare frågesvar angett,

Svarsdatum: 2021-02-17 Frågeställare: Björn Söder (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1659 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se