Åsa Westlund (S)

Åsa Westlund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 143
Titel Fil.mag.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865874
E-post asa.westlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-10-31
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2020-10-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2020-10-14 – 2020-10-14
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-10-16 –
    • Ordförande 2018-10-03 – 2020-10-15
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-10-14 –
    • Ledamot 2018-03-23 – 2018-10-09
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-18. Ordförande miljö- och jordbruksutskottet 18. Ordförande EU-nämnden 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och EU-nämnden 14. Ledamot Krigsdelegationen 18 och Utrikesnämnden 18-. Ledamot Europaparlamentet 04-14.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Bo Westlund och läraren Gunilla Westlund, f. Landin.
  • Utbildning

    Fil.mag., statsvetenskap, 00 och juridikstudier, Göteborgs universitet 97-01.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Utbildningsdepartementet 01. Förbundsordförande, S-studenter 01-03. Politisk sekreterare, Socialdemokraternas partistyrelse 03-. Europaparlamentariker, Europaparlamentet Bryssel/Strasbourg 04-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Grundlagsutredningen 04-07. Ledamot, Energikommissionen 15-17. Särskild utredare, Biogasmarknadsutredningen 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge 14-. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 02-04. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnd 5, Västra Götalandsregionen 99-01. Ledamot, socialnämnden och i dess arbets- och socialutskott, Haninge kommun 02-03. Ersättare, regionplan- och trafiknämnden, Stockholms län 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Göteborgs socialdemokratiska partidistrikts styrelse 99-01. Ordförande, Göteborgs socialdemokratiska högskoleförening 99-01. Ledamot, Sveriges förenade studentkårers styrelse 99-00. Ledamot, Göteborgs studentkommittés styrelse 98-99. Ledamot, Filosofiska fakulteternas studentkår Göteborg 98-01 och vice ordförande 98-99. Ledamot, FNSU:s styrelse 01-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokratiska partistyrelsen 01-03. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska studentförbund 00-01 och förbundsordförande 01-03. Styrelseledamot, Young European Socialists, YES 00-03 och samordnare, kvinnonätverket i YES 02-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 03. Adjungerad ledamot, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 04-16. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 13-. Ersättare, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Västsahara

Motion 2014/15:2818 av Åsa Westlund (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2818 av Åsa Westlund S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att erkänna staten Västsahara. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge tullmyndigheterna i uppgift


Utskottsberedning: 2014/15:SkU1 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:2818 av Åsa Westlund (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2818 av Åsa Westlund (S) (pdf, 68 kB)

Barnen i Palestina

Motion 2014/15:2146 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2146 av Monica Green m.fl. S Barnen i Palestina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om barnen i Palestina. Motivering Gaza är sönderbombat och det är än mer omöjligt att leva på den lilla landremsan än före det senaste


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2146 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2146 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

En ny strategi mot hemlöshet

Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. S En ny strategi mot hemlöshet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över behovet av en ny strategi mot hemlöshet. Motivering Sedan den förra regeringens strategi mot hemlöshet löpte


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2646 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se