Aylin Fazelian (S)

Aylin Fazelian (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 339
Titel Statsvetare
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aylin.fazelian[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-12-06 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Mahmod Fazelian och egenföretagaren Sanna Nouri.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje "Europa och världen", Ingrid Segerstedts gymnasium, Göteborg 08-11. Fil.kand., Europaprogrammet, Göteborgs universitet 11-14. EU-China Relations and International Politics, Fudan University, Shanghai 12-13. Mastersexamen, European Studies, Göteborgs universitet 14-17. Fältstudier (Sida), Kina 17.
  • Anställningar

    Affärsbiträde 10-12. Arbetsledare, Greenpeace 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, gymnasienämnden/utbildningsnämnden, Partille kommun 10-14. Ledamot, skolnämnden, Mölndal 16-18. Regionfullmäktig, Västra Götalands län 14-18. Regionutvecklingsnämnden, ersättare 14-17 och vice ordförande 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Partille 10-12. Styrelseledamot, Avantgarde, Göteborg 12-14. Ledamot och internationell talesperson, S-kvinnor 15-19. Styrelseledamot, Mölndals arbetarekommun 16-19. Styrelseledamot, Olof Palmes Internationella Center 17-19. Distriktsordförande, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet. Partistyrelseledamot, Socialdemokraterna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Miljö och klimat

Motion 2019/20:3045 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3045 av Anna Wallentheim m.fl. S Miljö och klimat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en kraftfull miljö- och klimatpolitik och tillkännager detta för regeringen. Motivering Klimatförändringarna är vår tids ödesfråga. Värmeböljor,


Utskottsberedning: 2019/20:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3045 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3045 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Minnesmonument efter folkmordet i Srebrenica

Motion 2019/20:3043 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3043 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument efter folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3043 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3043 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige

Motion 2019/20:3283 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3283 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bostadsbristen i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Förlorade skatteintäkter och arbetstillfällen,


Utskottsberedning: 2019/20:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3283 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3283 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se