Azra Muranovic (S)

Azra Muranovic (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 182
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azra.muranovic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:55 av Alexandra Völker (S) 13 december 2022 Åtgärder mot Iran

Dokument:

Ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet

Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic båda S Ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge ersättning vid besök i socialtjänstens verksamhet och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SfU16

Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2037 av Ida Ekeroth Clausson och Azra Muranovic (båda S) (pdf, 78 kB)

Arbetsförmedlingen ska finnas i hela landet

Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. S Arbetsförmedlingen ska finnas i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att Arbetsförmedlingen finns tillgänglig i hela landet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. S Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna att göra kollektivtrafiken avgiftsfri för gymnasieungdomar och studerande under sommarmånaderna

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.