Azra Muranovic (S)

Azra Muranovic (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 182
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azra.muranovic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:55 av Alexandra Völker (S) 13 december 2022 Åtgärder mot Iran

Dokument:

Åtgärder mot Iran

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S)

Interpellation 2022/23:55 Åtgärder mot Iran av Alexandra Völker S till Utrikesminister Tobias Billström M Den 16 september mördades Mahsa Jina Amini av den iranska moralpolisen. Hennes brott var att hon, enligt den iranska regimen, bar sin slöja fel. Än i dag pågår landsomfattande protester som leds av kvinnor. Kvinnor

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:UU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:UU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 1 avslag, 6 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 89 kB) Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.