Bassem Nasr (MP)

Bassem Nasr (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 14
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bassem.nasr[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Rasmus Ling
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-07 – 2023-05-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-10 – 2023-05-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-11-16 – 2023-05-07
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-07 – 2023-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-17 – 2023-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KrU KU NU SfU SkU UbU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Vi bygger det nya gröna folkhemmet – Miljöpartiets budgetmotion för 2023

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. MP Vi bygger det nya gröna folkhemmet Miljöpartiets budgetmotion för 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 192 kB) Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 399 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2022/23:2258 av Camilla Hansén m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2258 av Camilla Hansén m.fl. MP Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell A i motionen. Motivering Bättre ekonomi för studenter Man ska kunna studera på högskola eller universitet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UbU2

Motion 2022/23:2258 av Camilla Hansén m.fl. (MP) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:2258 av Camilla Hansén m.fl. (MP) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.