Beatrice Timgren (SD)

Beatrice Timgren (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 320
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post beatrice.timgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 19 januari 2023 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:23 Riksrevisionens rapport om statens insatser mot invasiva främmande arter

Motion 2022/23:2298 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2298 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2022/23:23 Riksrevisionens rapport om statens insatser mot invasiva främmande arter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra för myndigheter som redan i dag har i uppdrag att

Inlämnad: 2022-12-06 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:MJU17

Motion 2022/23:2298 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:2298 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Stärkt trygghet i Stockholms län med särskilt fokus på kvinnor och unga

Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. SD Stärkt trygghet i Stockholms län med särskilt fokus på kvinnor och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga en särskild strategi för att öka tryggheten i Stockholms län med särskilt

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:JuU10

Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)

Satsningar på Stockholms skärgård

Motion 2022/23:2144 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2144 av Markus Wiechel m.fl. SD Satsningar på Stockholms skärgård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över nya åtgärder för att få till stånd en effektiv bekämpning av skarvbeståndet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 12
Utskottsberedning: 2022/23:KrU10 2022/23:MJU10 2022/23:MJU13 2022/23:MJU14 2022/23:MJU17 2022/23:MJU18 2022/23:NU12 2022/23:SoU19 2022/23:TU4 2022/23:TU7

Motion 2022/23:2144 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:2144 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.