Bengt Berg (V)

Bengt Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Författare/förläggare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-03-19 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Folkbibliotekets roll i samhället

Interpellation 2010/11:422 av Berg, Bengt (V)

den 20 maj Interpellation 2010/11:422 Folkbibliotekets roll i samhället av Bengt Berg V till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Bibliotekens roll i det svenska samhället kan inte överskattas. Traditionellt står biblioteken för en bildningskultur som kanske kommer alla innevånare i landet till

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Folkbibliotekets roll i samhället

med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård

Motion 2010/11:Ju15 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju15 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:107 Förbättrad utslussning från sluten ungdomsvård V024 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om nya provtagningsmetoder för kontroll av narkotika, alkoholhaltiga drycker eller andra berusningsmedel


Utskottsberedning: 2010/11:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Ju15 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 57 kB) Motion 2010/11:Ju15 av Lena Olsson m.fl. (V) (pdf, 174 kB)

med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst

Motion 2010/11:Ju11 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju11 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ser över möjligheten


Utskottsberedning: 2010/11:JuU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Ju11 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 78 kB) Motion 2010/11:Ju11 av Lena Olsson m.fl. (V) (pdf, 214 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.