Bengt Berg (V)

Bengt Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Författare/förläggare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-03-19 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter

Motion 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter V051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i lagen om ekonomiska villkor för riksdagens ledamöter 13a kap. 1 sista meningen enligt vad som anförs i motionen.


Utskottsberedning: 2013/14:KU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 175 kB)

med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag

Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag V045 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 2 4 Bibliotekens tillstånd 2 5 Avslag på proposition 3 6 Vad bör en proposition om en bibliotekslag innehålla 3 6.1 En nationell biblioteksplan 3


Utskottsberedning: 2013/14:KrU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V) (doc, 81 kB) Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

med anledning av prop. 2012/13:77 God kvalitet och ökad tillgänglighet inom missbruks- och beroendevården

Motion 2012/13:So20 av Eva Olofsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:So20 av Eva Olofsson m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:77 God kvalitet och ökad tillgänglighet inom missbruks- och beroendevården 1 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 3 4 Regeringens förslag 4 5 Tidig upptäckt och tidiga insatser 4 6 Delat ansvar 4


Utskottsberedning: 2012/13:SoU18 2013/14:JuU15
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2012/13:So20 av Eva Olofsson m.fl. (V) (doc, 113 kB) Motion 2012/13:So20 av Eva Olofsson m.fl. (V) (pdf, 247 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.