Bengt Eliasson (L)

Bengt Eliasson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 41
Titel Församlingsassistent.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864171
E-post bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2019-11-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16, socialutskottet 14-, kulturutskottet 18-, EU-nämnden 18- och civilutskottet 18-. Kvittningsman Liberalerna 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försäkringskassan och FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2019/20:2111 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2019/20:2111 Försäkringskassan och FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning av Bengt Eliasson L till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sverige har förbundit sig att följa FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, CRPD. Riksdagen har beslutat om de nationella målen

Inlämnad: 2020-09-03 Svarsdatum: 2020-09-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2111 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 89 kB)

Rutiner för handläggning av bilstöd

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2018/19:583 Rutiner för handläggning av bilstöd av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den nya lagen om bilstöd infördes i januari 2017 får den som ansöker om nytt stöd vänta betydligt längre på besked än tidigare. Det finns flera exempel på personer som har fått vänta i ett år eller mer

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2017/18:1598 Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans av Bengt Eliasson L till Statsrådet Lena Hallengren S Myndighetsutövning ska ske med respekt för den enskildes privatliv. Medborgare som använder assistans tvingas vända ut och in på sig själva när ansökning eller omprövningar av personlig assistans

Inlämnad: 2018-08-02 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se