Bengt Eliasson (L)

Bengt Eliasson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 41
Titel Församlingsassistent.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864171
E-post bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2018-09-24 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-04-28 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-04-28
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2019-11-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16, socialutskottet 14-, kulturutskottet 18-, EU-nämnden 18- och civilutskottet 18-. Kvittningsman Liberalerna 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ISF:s granskning av omvårdnadsbidraget

Interpellation 2021/22:370 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2021/22:370 ISF:s granskning av omvårdnadsbidraget av Bengt Eliasson L till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Föräldrar till barn med funktionsnedsättning har möjlighet att ansöka om ersättning från Försäkringskassan om de behöver gå ned i arbetstid eller har extra kostnader. När vårdbidraget ersattes av omvårdnadsbidraget

Inlämnad: 2022-02-22 Svarsdatum: 2022-03-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2021/22:370 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: ISF:s granskning av omvårdnadsbidraget

Inrättandet av en kriskommission om LSS

Interpellation 2021/22:321 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2021/22:321 Inrättandet av en kriskommission om LSS av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Fallet med Agneta, 64 år, i DN den 2 februari 2022 sätter blixtbelysning på en del av välfärden som är vardag för alldeles för många. Människor med omfattande behov och lagstadgade rättigheter blir

Inlämnad: 2022-02-02 Svarsdatum: 2022-02-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2021/22:321 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Inrättandet av en kriskommission om LSS

Mobila rullstolsgarage

Interpellation 2021/22:228 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2021/22:228 Mobila rullstolsgarage av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Många personer med särskilda behov sitter sedan december 2020 inlåsta i sina hem runt om i Sverige då de inte får tillgång till de hjälpmedel som har förskrivits och som de har rätt till. Sedan Högsta förvaltningsdomstolen

Inlämnad: 2021-12-20 Svarsdatum: 2022-01-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2021/22:228 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mobila rullstolsgarage

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.