Bengt Eliasson (L)

Bengt Eliasson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 41
Titel Församlingsassistent.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864171
E-post bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2019-11-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16, socialutskottet 14-, kulturutskottet 18-, EU-nämnden 18- och civilutskottet 18-. Kvittningsman Liberalerna 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SVT:s oberoende ställning

Interpellation 2014/15:645 av Bengt Eliasson (FP)

Interpellation 2014/15:645 SVT:s oberoende ställning av Bengt Eliasson FP till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Eurovision Song Contest har precis avslutats. Sverige och Måns Zelmerlöw tog en glädjande seger i tävlingen och finalen kommer nästa år att gå av stapeln i Sverige. Efterspelet har dock inte

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2014/15:645 av Bengt Eliasson (FP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: SVT:s oberoende ställning

Framtiden för Terminologicentrum

Interpellation 2014/15:420 av Bengt Eliasson (FP)

Interpellation 2014/15:420 Framtiden för Terminologicentrum av Bengt Eliasson FP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I budgetpropositionen för 2015 föreslogs att anslaget till Terminologicentrum TNC från och med den 1 januari 2016 skulle minskas med 4 miljoner kronor, till 273 000 kronor per år. Förslaget

Inlämnad: 2015-03-19 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2014/15:420 av Bengt Eliasson (FP) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Framtiden för Terminologicentrum

Politiska hänsyn vid utövandet av utnämningsmakten i kultursektorn

Interpellation 2014/15:331 av Bengt Eliasson (FP)

Interpellation 2014/15:331 Politiska hänsyn vid utövandet av utnämningsmakten i kultursektorn av Bengt Eliasson FP till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP När statsrådet intervjuades i Arbetet av Daniel Suhonen Jag kan fylla Globen med hatersden 20 februari 2015 fick hon följande fråga: Vissa säger att

Inlämnad: 2015-02-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2014/15:331 av Bengt Eliasson (FP) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Politiska hänsyn vid utövandet av utnämningsmakten i kultursektorn

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se