Bengt Eliasson (L)

Bengt Eliasson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 41
Titel Församlingsassistent.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864171
E-post bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2018-09-24 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-04-28 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-04-28
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2019-11-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16, socialutskottet 14-, kulturutskottet 18-, EU-nämnden 18- och civilutskottet 18-. Kvittningsman Liberalerna 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:370 av Bengt Eliasson (L) 4 mars 2022 ISF:s granskning av omvårdnadsbidraget
Interpellationsdebatt 2021/22:321 av Bengt Eliasson (L) 22 februari 2022 Inrättandet av en kriskommission om LSS
Interpellationsdebatt 2021/22:199 av Bengt Eliasson (L) 18 januari 2022 Färdtjänst som rättighet
Interpellationsdebatt 2021/22:212 av Bengt Eliasson (L) 13 januari 2022 Ökad rätt till ledsagning

Dokument:

Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2017/18:1598 Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans av Bengt Eliasson L till Statsrådet Lena Hallengren S Myndighetsutövning ska ske med respekt för den enskildes privatliv. Medborgare som använder assistans tvingas vända ut och in på sig själva när ansökning eller omprövningar av personlig assistans

Inlämnad: 2018-08-02 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.