Bengt Eliasson (L)

Bengt Eliasson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 41
Titel Församlingsassistent.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864171
E-post bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 – 2019-11-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16, socialutskottet 14-, kulturutskottet 18-, EU-nämnden 18- och civilutskottet 18-. Kvittningsman Liberalerna 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19 och riksdagens råd för Riksrevisionen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning

Motion 2020/21:3761 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3761 av Bengt Eliasson m.fl. L med anledning av skr. 2020/21:31 Riksrevisionens rapport Vägen till arbete efter nekad sjukpenning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om hur samordningen kan stärkas efter nekad sjukskrivning


Utskottsberedning: 2020/21:SfU10

Motion 2020/21:3761 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3761 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. L En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i fråga om utlänningslagen 2005:716 dels att 1 kap. 1 a och 12 4 kap. 2 a 5 kap. 1 a, 8, 9 och 25 och 5 a kap. 3 ska upphöra att gälla, dels att 2 kap. 1 a 4 kap. 2 c, 3 a,


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 5425 kB) Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 3147 kB)

En likvärdig kunskapsskola

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. L En likvärdig kunskapsskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en likvärdig skola med kunskapsfokus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om satsningar på


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se