Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till 1989/90

Motion 1989/90:Fi72 av Grethe Lundblad m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi72 av Grethe Lundblad m.fl. s Mot. med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till 1989/90 slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret Fi72-73 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Sorn nämns i inledningen av den reviderade


Utskottsberedning: --1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi72 av Grethe Lundblad m.fl. (s) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 1989/90:70 om våldsskildringar i rörliga bilder

Motion 1989/90:Kr11 av Birthe Sörestedt m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Kr 11 av Birthe Sörestedt m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:70 om våldsskildringar i rörliga bilder Innehavet av videoapparater har ökat kraftigt och nästan hälften av det svenska folket kan nu se videofilm i hemmet. Utbudet


Utskottsberedning: -1989/90:KrU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Kr11 av Birthe Sörestedt m.fl. (s) (pdf, 142 kB)

Ny skatteklass på öl

Motion 1989/90:Sk649 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk649 av Bengt Silfverstrand m.fl. s Ny skatteklass på öl När riksdagen år 1977 fattade beslut om en ny alkoholpolitik uppgick konsumtionen av ren alkohol per invånare över 15 år till 7,70 liter. Det var den högsta alkoholkonsumtionen


Utskottsberedning: -1989/90:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk649 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se