Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av skr. 1990/91:143 Den lokala konsumentverksamheten

Motion 1990/91:L24 av Birthe Sörestedt och Bengt Silfverstrand (s)

Motion till riksdagen 1990/91:L24 av Birthe Sörestedt och Bengt Silfverstrand s med anledning av skr. 1990/91:143 Den lokala konsumentverksamheten I skrivelsen redovisas inriktningen av den kommunala konsumentverksamheten och att insatserna ytterligare bör förskjutas mot budgetrådgivning, tvistlösning, utbildning


Utskottsberedning: -1990/91:LU37
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund

Motion 1990/91:T87 av Jan Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:T87 av Jan Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund Frågan om fasta förbindelser över Öresund har diskuterats under lång tid och utretts många gånger. I regeringens proposition 1990/91:158 föreslås att


Utskottsberedning: -1990/91:TU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt

Motion 1990/91:A16 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:A16 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt Utvecklingsförutsättningarna för Malmö under 1990- talet får bedömas som mindre goda. Industrin i Malmö domineras alltjämt av mogna branscher med begränsade tillväxtmöjligheter. Hela 60 av de


Utskottsberedning: -1990/91:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se