Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi52 av Johnny Ahlqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi52 av Johnny Ahlqvist m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Åtgärder för Skåne Att klara den fulla sysselsättningen och bekämpa arbetslösheten är den viktigaste politiska frågan.


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:146 Bemyndigande att avskaffa vissa sanktioner mot Sydafrika, m.m.

Motion 1991/92:U10 av Pierre Schori m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:U10 av Pierre Schori m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:146 Bemyndigande att avskaffa sanktioner mot Sydafrika, m.m. Inledning I Sveriges långvariga och djupa engagemang för Sydafrikas sak har sanktionerna endast varit en del av vår Sydafrikapolitik. Även om utvecklingen att avskaffa


Utskottsberedning: ---1991/92:UU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:157 Vissa gymnasie- och vuxenutbildningsfrågor m.m.

Motion 1991/92:Ub75 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub75 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:157 Vissa gymnasie- och vuxenutbildningsfrågor m.m. Riksdagen beslutade våren 1991 på grundval av proposition l990/91:85 Växa med kunskaper att alla utbildningar i gymnasiet ska vara treåriga och att en kärna av allmänna


Utskottsberedning: -----1991/92:UbU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se