Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi74 av Karin Wegestål m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi74 av Karin Wegestål m.fl. s med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Regeringen anger i avsnittet 4.7 att arbetslösheten bland lågutbildade ungdomar under 25 år 1996 var 19,8 procent, dvs. avsevärt högre än för befolkningen i sin helhet. Vidare nämns att


Utskottsberedning: -1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mänskliga rättigheter i Iran

Motion 1996/97:U638 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s, fp, c, v, mp, kd, m)

Motion till riksdagen 1996/97:U638 av Bengt Silfverstrand m.fl. s, m, c, fp, v, mp, kd Mänskliga rättigheter i Iran Iran blev en islamisk republik efter en folkligt stödd revolution som ledde till shahregimens fall 1979. Det shiamuslimska prästerskapet med ayatolla Khomeiny som högste politiske och religiöse ledare


Utskottsberedning: -1996/97:UU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Register och båtskatt

Motion 1996/97:T615 av Bengt Silfverstrand och Birthe Sörestedt (s)

Motion till riksdagen 1996/97:T615 av Bengt Silfverstrand och Birthe Sörestedt s Register och båtskatt Motionen delad mellan flera utskott Den 1 januari 1988 infördes ett register för fritidsbåtar. Enligt lagen skulle varje svensk båt som inte går i yrkesmässig trafik registreras om 1. båten drevs med segel eller


Utskottsberedning: --1996/97:SkU17 1996/97:TU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se