Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1997/98:115 Folkbildning

Motion 1997/98:Kr26 av Britt-Marie Danestig (v) och Bengt Silfverstrand (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr26 av Britt-Marie Danestig v och Bengt Silfverstrand s med anledning av prop. 1997/98:115 Folkbildning Regeringen har lyft fram sex centrala utvecklingsområden för folkbildningen. Vi delar regeringens uppfattning om vikten av att studieförbunden och folkhögskolorna utökar sina ansträngningar


Utskottsberedning: -1997/98:KrU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

näringslivet och utbildningsbehovet

Skriftlig fråga 1997/98:59 av Silfverstrand, Bengt (s)

Fråga 1997/98:59 av Bengt Silfverstrand s till utbildningsministern om näringslivet och utbildningsbehovet Den allt snabbare globaliseringen och utvecklingen på informationsteknologins område har radikalt skärpt konkurrensen och därmed kraven på industrins förmåga till förnyelse och omställning. Kundanpassning och produktdifferentiering

Inlämnad: 1997-10-15 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

ersättningen för deltagare i kunskapslyftet

Skriftlig fråga 1997/98:20 av Silfverstrand, Bengt (s)

Fråga 1997/98:20 av Bengt Silfverstrand s till statsrådet Ylva Johansson om ersättningen för deltagare i kunskapslyftet Ett stort antal kursdeltagare som påbörjat utbildning inom kunskapslyftet har mötts av stora problem vad gäller administrationen kring studiefinansieringen. Vid kontakter med arbetsförmedling, gymnasienämnd,

Inlämnad: 1997-09-24 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se