Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

KFOR-styrkornas stängning av smältverket i norra Mitrovica

Skriftlig fråga 1999/2000:1370 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 29 augusti Fråga 1999/2000:1370 av Bengt Silfverstrand s till utrikesminister Anna Lindh om KFOR-styrkornas stängning av smältverket i norra Mitrovica Natoledda KFOR-styrkor har ockuperat och stängt smältverket Zvecan ingående i gruvkomplexet Trepca i norra Mitrovica i den serbiska provinsen Kosovo. Smältverket

Inlämnad: 2000-08-29 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

privatskolor

Skriftlig fråga 1999/2000:1195 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 6 juli Fråga 1999/2000:1195 av Bengt Silfverstrand s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om privatskolor Frågan om kvalitet och tillräckliga resurser i skolan har tilldragit sig stor uppmärksamhet under senare tid. Samtidigt som bristerna i den kommunala skolan fortfarande är påtagliga på många håll, kan noteras

Inlämnad: 2000-07-06 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

danskt skeppsregister

Skriftlig fråga 1999/2000:1179 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 30 juni Fråga 1999/2000:1179 av Bengt Silfverstrand s till näringsminister Björn Rosengren om danskt skeppsregister Den 1 juli sker det officiella öppnandet av Öresundsbron. Grundtankarna bakom denna fasta förbindelse mellan Sverige och Danmark är integration, samverkan, fri konkurrens och undanröjande av handelshinder.

Inlämnad: 2000-06-30 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se