Bengt Silfverstrand (S)

Bengt Silfverstrand (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel företagsekonom
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1975-01-27 – 1975-03-16
    • Ersättare 1974-10-21 – 1974-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-27
    • Ledamot 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU7 4 december 2001 AP-fondernas verksamhet 2000
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

friskolor

Skriftlig fråga 2000/01:1152 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 4 maj Fråga 2000/01:1152 av Bengt Silfverstrand s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om friskolor Antalet friskolor har fördubblats på fem år, men tar de sitt ansvar Frågan ställdes i TV-programmet Uppdrag granskning Skola för alla den 2 maj. Programmet gav ett mycket tydligt svar. Många friskolor lever långt

Inlämnad: 2001-05-04 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

åtgärder mot olaga fiske

Skriftlig fråga 2000/01:643 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 6 februari Fråga 2000/01:643 av Bengt Silfverstrand s till jordbruksminister Margareta Winberg om åtgärder mot olaga fiske Sedan många år förekommer ett omfattande olaga trålfiske i Öresund och Skälderviken. Denna rent kriminella trålning har genom åren åstadkommit stora skador och därmed betydande ekonomiska förluster

Inlämnad: 2001-02-07 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

närpolisens arbetsuppgifter

Interpellation 2000/01:228 av Silfverstrand, Bengt (s)

den 31 januari Interpellation 2000/01:228 av Bengt Silfverstrand s till justitieminister Thomas Bodström om närpolisens arbetsuppgifter På senare tid har den allmänna debatten kretsat kring medborgarnas trygghet och polisens roll som trygghetsbärare i samhället. Bl.a. har våra massmedier rapporterat om den pressade

Inlämnad: 2001-01-31 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se