Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler
Interpellationsdebatt 2000/01:345 av Stenberg, Hans (s) 24 april 2001 bunkerolja miljöklass 1

om STASI-spionerna

Skriftlig fråga 1999/2000:1199 av Persson, Bertil (m)

den 10 juli Fråga 1999/2000:1199 av Bertil Persson m till justitieminister Laila Freivalds om STASI-spionerna Ger den senare tidens nyheter om STASI:s spionage i Sverige justitieministern anledning att ändra sin tidigare inställning som ju innebar ett klart nej till att Sverige skulle utnyttja de nu tolkbara STASI-banden

Inlämnad: 2000-07-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

ungdomsrånen i Malmö

Skriftlig fråga 1999/2000:1112 av Persson, Bertil (m)

den 9 juni Fråga 1999/2000:1112 av Bertil Persson m till justitieminister Laila Freivalds om ungdomsrånen i Malmö Antalet ungdomsrån ökar för närvarande lavinartat i Malmö. Vilka åtgärder avser justitieministern att vidtaga

Inlämnad: 2000-06-09 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Europakorridorprojektet

Skriftlig fråga 1999/2000:1111 av Persson, Bertil (m)

den 9 juni Fråga 1999/2000:1111 av Bertil Persson m till näringsminister Björn Rosengren om Europakorridorprojektet ABB lanserar för närvarande ett FIM-projekt First in Market för att få sina höghastighetståg introducerade i Sverige. Detta har nu kopplats till det tidigare Västsmåland-Helsingborgska Europakorridorprojektet.

Inlämnad: 2000-06-09 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se