Birger Lahti (V)

Birger Lahti (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 276
Titel Skogsarbetare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post birger.lahti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2017-11-09 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2020-02-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14-18 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot riksdagens ledamotsråd 18- och riksdagens valberedning 17-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Sven Lahti och Lisa Lahti, f. Ryynänen.
  • Utbildning

    Grundskola. Utbildning via arbetsgivaren. Fackliga utbildningar.
  • Anställningar

    Domänverket 82-83. Domänskog AB, Assi-Domän, Sveaskog - olika skogsarbeten 85-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Parlamentariska skogsutredningen 04. Ledamot, Energikommissionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Pajala 90. Kommunstyrelsen, Pajala 06-14. Ordförande, Pajala Värmeverk AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Avdelningssekreterare, Skogs- och träfacket, Norrbotten. Ledamot, GS-fackets avdelning Norr- och Västerbotten. Ledamot, förbundsstyrelsen GS-facket 12-14. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:14 Bestämmelserna om nedsättning av arbetsgivaravgifterna för den först anställda görs permanenta

Motion 2020/21:3719 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3719 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:14 Bestämmelserna om nedsättning av arbetsgivaravgifterna för den först anställda görs permanenta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:14 Bestämmelserna om nedsättning av arbetsgivaravgifterna för


Utskottsberedning: 2020/21:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3719 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3719 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat - stoppregel och kontrollstation 2019

Motion 2020/21:3717 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3717 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat stoppregel och kontrollstation 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tilldelningen av certifikat bör stoppas efter 696 miljoner utfärdade certifikat inom det


Utskottsberedning: 2020/21:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3717 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3717 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2020/21:2975 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2975 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för utgiftsområde 24 Näringsliv Tusental kronor


Utskottsberedning: 2020/21:NU1

Motion 2020/21:2975 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:2975 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se