Birgitta Carlsson (C)

Birgitta Carlsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lantbrukare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-12 – 2001-09-27
    • Valberedningen

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:140 Bygder och regioner i utveckling

Motion 1993/94:A66 av Birgitta Carlsson och Birger Andersson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:A66 av Birgitta Carlsson och Birger Andersson c med anledning av prop. 1993/94:140 Bygder och regioner i utveckling Regeringen föreslår i rubricerade proposition bl.a att ett nytt landsbygdsstöd på högst 450 000 kr och med differentierade nivåer inrättas. Stödet kan lämnas till såväl


Utskottsberedning: -1993/94:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Bidrag till fristående skolor m.m.

Motion 1993/94:Ub356 av Marianne Andersson och Birgitta Carlsson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub356 av Marianne Andersson och Birgitta Carlsson c Bidrag till fristående skolor m.m. Stat och kommun har det övergripande ansvaret för att barn och ungdomar bereds skolgång och utbildning. I ett nationellt utbildningsväsende innebär det för statens del bl.a. att lägga fast utgångspunkter,


Utskottsberedning: --1993/94:UbU17 1993/94:UbU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Mobbning av utvecklingsstörda elever

Motion 1993/94:Ub352 av Eva Zetterberg m.fl. (v, s, -, m, c, kds, fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub352 av Eva Zetterberg m.fl. v, s, m, fp, kds, Mobbning av utvecklingsstörda elever Den nya skollagen och läroplanen som trädde i kraft den 1 januari 1994 ger skolorna mycket större ansvar än tidigare att komma till rätta med mobbning. Detta omfattar även särskolans elever. På många


Utskottsberedning: --1993/94:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se