Birgitta Carlsson (C)

Birgitta Carlsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lantbrukare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-12 – 2001-09-27
    • Valberedningen

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik

Motion 1994/95:L45 av Agne Hansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:L45 av Agne Hansson m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik I regeringens proposition Aktiv konsumentpolitik föreslås de mål och den inriktning som bör ställas upp för den svenska konsumentpolitiken. Rent allmänt kan propositionen kritiseras från den utgångspunkten


Utskottsberedning: --1994/95:LU32
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:119 Vissa åtgärder mot utsläpp av försurande ämnen och andra luftföroreningar

Motion 1994/95:Jo32 av Lennart Daléus m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo32 av Lennart Daléus m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:119 Vissa åtgärder mot utsläpp av försurande ämnen och andra luftföroreningar I propositionen föreslår regeringen att riksdagen godkänner protokollet till 1979 års konvention om långväga gränsöverskridande luftföroreningar där


Utskottsberedning: ---1994/95:JoU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1994/95:167 Det svenska miljöarbetet i EU - Inriktning och genomförande

Motion 1994/95:Jo28 av Lennart Daléus m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo28 av Lennart Daléus m.fl. c med anledning av skr. 1994/95:167 Det svenska miljöarbetet i EU Inriktning och genomförande Inledning I och med det svenska medlemskapet i EU ändras förutsättningarna för det svenska miljöarbetet. Vi har nu en möjlighet och även en förpliktelse att påverka


Utskottsberedning: -----1994/95:JoU23
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se