Birgitta Carlsson (C)

Birgitta Carlsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lantbrukare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-12 – 2001-09-27
    • Valberedningen

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:174 Producentansvar för uttjänta bilar, m.m.

Motion 1995/96:Jo21 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Jo21 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:174 Producentansvar för uttjänta bilar, m.m. I propositionen föreslår regeringen riktlinjer för hur producentansvar för uttjänta bilar ska fungera i Sverige. Regeringen avser att reglera producentansvaret genom att med stöd


Utskottsberedning: ----1995/96:JoU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande

Motion 1995/96:N29 av Kjell Ericsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:N29 av Kjell Ericsson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande I propositionen föreslås ett antal åtgärder när det gäller statens roll som företagsägare. Regeringen föreslås bl a få bemyndigande att utan riksdagens hörande inom angivna gränser


Utskottsberedning: --1995/96:NU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1995/96:181 Konsumentpolitiken i EU - mål och inriktning för det svenska arbetet

Motion 1995/96:L37 av Agne Hansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:L37 av Agne Hansson m.fl. c med anledning av skr. 1995/95:181 Konsumentpolitiken i EU mål och inriktning för det svenska arbetet I skrivelsen redogör regeringen för de mål och den inriktning Sverige bör ha vid sitt arbete med konsumentfrågor i EU. Enligt regeringen ska det övergripande


Utskottsberedning: -----1995/96:LU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se