Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

Legitimation för naprapater

Motion 1991/92:So487 av Per Stenmarck m.fl. (m, c, v, fp, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:So487 av Per Stenmarck m.fl. m, fp, c, kds, v Legitimation för naprapater Naprapati är en gren inom så kallad manuell medicin. Naprapater är specialiserade på rörelseapparatens sjukdomar i ryggar, leder och muskler. Till skillnad från kiropraktiken kompletteras manipulationsbehandlingen


Utskottsberedning: -1991/92:SoU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Försäljning av vin och öl i livsmedelsbutiker

Motion 1991/92:So263 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So263 av Mikael Odenberg m.fl. m Försäljning av vin och öl i livsmedelsbutiker Inledning Under senare tid har den alkoholpolitiska debatten intensifierats. Sveriges ansökan om inträde i den Europeiska Gemenskapen har rest frågor om möjligheterna att bibehålla det statliga monopolet på


Utskottsberedning: -1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Åldersgräns för inköp av alkohol

Motion 1991/92:So244 av Per Stenmarck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So244 av Per Stenmarck m.fl. m Åldersgräns för inköp av alkohol I en motion av Knut Billing m.fl. m 1991/92m474 föreslås flera förändringar av Systembolagets verksamhet. Vi vill i denna motion föreslå ytterligare en förändring, nämligen den nuvarande åldersgränsen för inköp av alkohol


Utskottsberedning: -1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se