Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter

Motion 1996/97:T44 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:T44 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter Propositionen innebär en socialdemokratisk reträtt när det gäller investeringar i infrastruktur. Enligt förslagen är regeringen nu endast beredd att satsa knappt hälften av


Utskottsberedning: ----1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Studiestöd

Motion 1996/97:Ub707 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub707 av Beatrice Ask m.fl. m Studiestöd I partimotionen Nya former för studiefinansiering och studiestöd 1996/97:Ub701 framför vi ett antal förslag som, enligt vår mening, leder till ökad studiemotivation, mer dynamik i utbildningsinsatserna och högre kvalitet i studieresultaten. Vi


Utskottsberedning: ---1996/97:UbU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Utbildning och forskning för Sveriges framtid

Motion 1996/97:Ub487 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub487 av Beatrice Ask m.fl. m Utbildning och forskning för Sveriges framtid Utgiftsområde 16 Utbildning och universitets- forskning Inledning Regeringens budgetförslag inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning karakteriseras generellt av ökad statlig detaljstyrning,


Utskottsberedning: ----------------------------------------1996/97:UbU1
Riksdagsbeslut (80 yrkanden): , , 40 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.