Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

Inriktningen av biståndet

Motion 1992/93:U228 av Birgitta Wistrand m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:U228 av Birgitta Wistrand m.fl. m Inriktningen av biståndet Fram till år 2000 kommer 1 500 000 000 barn att födas i världen 90 procent av dem till fattigdom. Jordens befolkning ökar under samma tid med 900 000 000. En förutsättning för att sänka födelsetalen är att minska barnadödligheten.


Utskottsberedning: -1992/93:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

S.k. dödstestamenten

Motion 1992/93:So469 av Birgitta Wistrand (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So469 av Birgitta Wistrand m S.k. dödstestamenten Dödstestamenten ger möjlighet att ta ansvar för sitt eget liv. Vad händer mig om jag förlorar medvetandet eller blir oförmögen att fatta beslut om min vård och behandling Detta är en fråga som många människor oroar sig för. De vill inte


Utskottsberedning: -1992/93:SoU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol

Motion 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. m Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol I Sverige räknas en person som har fyllt 18 år som myndig. Det innebär att han eller hon får ta ansvar för sina egna handlingar. Han eller hon har vidare rätt att rösta i allmänna val på såväl lokal, regional som på


Utskottsberedning: --1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se