Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

Kriminalisering av dopning

Motion 1992/93:So202 av Sten Svensson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So202 av Sten Svensson m.fl. m Kriminalisering av dopning De senaste åren har kunskapen om anabola steroider och andra s.k. dopingpreparat ökat, och deras allvarliga skadeverkningar uppmärksammas allt mer. I december 1992 kulminerade rapporterna om anabola steroiders effekter med skottdramat


Utskottsberedning: ---1992/93:SoU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Utåtriktad verksamhet för framstående konstnärer

Motion 1992/93:Kr255 av Birgitta Wistrand (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Kr255 av Birgitta Wistrand m Utåtriktad verksamhet för framstående konstnärer I årets budgetproposition anvisar regeringen 156 s.k. inkomstgarantier och 45 långtidsstipender till framstående konstnärer. Det är bra. Mindre bra är att dessa konstnärer inte i någon större utsträckning får


Utskottsberedning: -1992/93:KrU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Stockholms situation och framtida utveckling

Motion 1992/93:A444 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:A444 av Mikael Odenberg m.fl. m Stockholms situation och framtida utveckling Sverige och Stockholm upplever för närvarande en ekonomisk nedgång som saknar motsvarighet under efterkrigstiden. Stockholm som Sveriges huvudstad, och i viktiga avseenden dess motor, har kommit att drabbas


Utskottsberedning: ---------------1992/93:AU13 1992/93:AU18 1992/93:FiU29 1992/93:JuU21 1992/93:JuU36 1992/93:SkU33 1992/93:SoU17 1992/93:TU19 1992/93:TU35 1992/93:UbU14 1992/93:UbU22
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se